Prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma wyzwaniami, jednym z nich jest mądre zarządzanie finansami. Dla wielu przedsiębiorców problematyczne jest mądre rozdzielenie finansów firmowych oraz prywatnych. Gdy prowadzimy firmę w formie spółki prawa handlowego, to sytuacja jest nieco prostsza. Przelewy firmowe wpływają na konto spółki, a wypłata pieniędzy na prywatne cele wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniego tytułu prawnego. Może to być zwykła umowa o pracę, wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu czy też inne rodzaje umów cywilnoprawnych. 

Nieco trudniej nad tym zapanować gdy prowadzimy biznes w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Możemy, a nawet powinniśmy posiadać odrębne konto firmowe, ale nie ma takiego obowiązku, co sprawia, że wielu drobnych przedsiębiorców do rozliczeń firmowych wykorzystuje konto prywatne. W tym artykule dowiesz się nieco więcej na temat tego, jak mądrze rozdzielać finanse firmowe od prywatnych.

Odrębne konto firmowe to podstawa

Wygoda posiadania jednego konta oraz brak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów za najczęściej płatne konto firmowe może być dla wielu kusząca. Niestety sprawia to, że w nasze finanse wkradał się niemały bałagan.
  • Posiadając jedno konto do celów prywatnych oraz firmowych trudno ocenić czy prowadzona przez nas działalność jest rentowna. 
  • Wspólne konto utrudnia planowanie wydatków, co może zachwiać płynnością finansową firmy.
Oczywiście gdy prowadzimy bardzo prostą działalność, np. świadczymy osobiście usługi marketingowe czy szkoleniowe dla 2-3 klientów i nie mamy większych kosztów świadczenia tych usług, to jedno konto może być akceptowalnym rozwiązaniem. Takich sytuacji jest jednak bardzo mało.

Wypłacaj sobie pensje z własnego biznesu

Choć może to zabrzmieć dziwnie, to fundamentalną zasadą zdrowego rozdzielenia finansów firmowych od prywatnych jest wypłacanie sobie pensji. W przypadku spółki prawa handlowego jest to bardziej oczywiste, ponieważ i tak potrzebujemy odpowiedniej podstawy do wypłacania pieniędzy z konta firmowego to w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, nie jest to pensja wypłacana na podstawie umowy, a po prostu ustalony przez nas samych jeden przelew w miesiącu. Jak powinien wyglądać przepływ pieniędzy gdy zdecydujesz się na takie rozwiązanie?
  • Kontrahenci wpłacają pieniądze na Twoje firmowe konto na podstawie wystawionych faktur.
  • Następnie z konta firmowego pokrywasz wszystkie koszty prowadzenia biznesu łączenie z podatkami i ZUS-em.
  • Pozostałą kwotę wypłacasz jako pensję na swoje konto prywatne i z tych środków opłacasz prywatne wydatki.
A co jeśli potrzebuje pieniędzy wcześniej na prywatne wydatki? Możesz oczywiście wypłacać wynagrodzenie np. tygodniowo, ale rozwiązaniem które zalecamy, jest zbudowanie na koncie firmowym poduszki finansowej, pokrywającej przynajmniej 1-miesięczne wydatki firmowe + pensje dla Ciebie. Wówczas możesz wypłacać sobie pensje na początku miesiąca. Oczywiście warto zbudować większą poduszkę finansową na koncie firmowym, jeżeli nasze przychody nie są przewidywalne.

Konto podatkowe oraz konto zysku - wyższy poziom zarządzania finansami

Gdy masz już odrębne konto firmowe, poduszkę finansową na min. 1-miesięczne wydatki oraz wypłacasz sobie regularną pensję z konta firmowego, warto pomyśleć o wdrożeniu dwóch kolejnych elementów zdrowych finansów firmowych.
  • Konto podatkowe - zacznij myśleć przez pryzmat kwot netto, dzięki temu nie będziesz nigdy zaskoczony przelewem do US za VAT lub PIT/CIT. Po każdej zapłaconej fakturze przelej kwotę odpowiadającą podatkowi VAT oraz dochodowemu na specjalne konto.
  • Konto zysku - oczywiście nie decydujemy się na prowadzenie własnej firmy tylko po to, by wypłacać sobie niewielką regularną pensję, ale po to, by móc osiągać zyski niedostępne na etacie. Należy jednak pamiętać, że te pieniądze powinny pochodzić z czystego zysku wypracowanego przez naszą firmę. Możesz oczywiście nadwyżkę na koniec miesiąca wypłacić od razu na konto prywatne, ale możesz również gromadzić te środki na specjalnym koncie firmowym. Co kwartał środki uzbierane na takim specjalnym koncie zysku wypłacamy na swoje konto prywatne. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie wypłacenie sobie np. 50-75% zgromadzonych środków, a reszta zostaje na koncie firmowym i buduje poduszkę finansową.
Opisane w tym artykule zasady pomogą Ci lepiej panować nad finansami zarówno prywatnymi jak i firmowymi. Zanim jednak otworzysz kolejne konta bankowe, sprawdź dokładnie jakie opłaty za prowadzenie konta pobiera Twój bank, być może warto rozważyć otwarcie kont w innym banku, który zaoferuje taką usługę bez dodatkowych opłat.