Przedsiębiorstwa bez względu na rozmiar oraz branżę mogą borykać się z problemami z płynnością finansową. Istnieją oczywiście branże mniej oraz bardziej narażone na ten problem, ale nie ma sektorów, których to ryzyko nie dotyczy. Coraz trudniejsza sytuacja gospodarcza będzie oczywiście ten problem wzmagała, a coraz więcej sygnałów o zmniejszonej płynności finansowej dociera również z branż, które dotychczas bardzo dobrze sobie radziły.

Gospodarka to system naczyń połączonych i niestety bardzo często problemy finansowe jednej firmy rzutują na sytuację jej kontrahentów. Brak terminowej płatności za duży kontrakt sprawia, że również podwykonawcy muszą poczekać na pieniądze i problemy się kumulują. W tym artykule przedstawimy szereg propozycji, które pomogą w poprawie płynności finansowej firmy.

Zrób rzetelny przegląd kosztów

Choć niemal każdy przedsiębiorca stara się maksymalizować przychody przy jednoczesnej minimalizacji kosztów, to wciąż firmy bardzo często nie znają dokładnie swojej struktury kosztowej, co może zabierać znaczną część zysku oraz ograniczać bieżącą płynność. Pierwszym krokiem jaki należy wykonać na drodze do poprawienia płynności finansowej, jest rzetelny przegląd struktury kosztów.
  • Przyjrzyj się szczególnie płatnościom cyklicznym, różnego rodzaju abonamentom za oprogramowanie czy usługi. Może się okazać, że znaczna część z nich nie jest potrzebna.
  • Poszukaj wydatków, które nie wpływają bezpośrednio na generowanie przychodu. Część z nich możesz bez problemu wyeliminować.
  • Zapoznaj się jeszcze raz z warunkami umów oraz terminami płatności. Być może część umów można wypowiedzieć lub zmienić terminy płatności warunki korzystania.
  • Upewnij się, że nie przepłacasz za kupowane usługi i produkty.
Podczas optymalizowania struktury kosztów warto pamiętać o zasadzie nieucinania gałęzi na której siedzimy. Zgodnie z nią nie powinniśmy eliminować lub bezrefleksyjnie ograniczać kosztów, które bezpośrednio przekładają się na przychody firmy jak np. wydatki marketingowe.

Zmień zasady współpracy

W wielu branżach wciąż funkcjonuje model płatności po zrealizowanej usłudze, jest to niestety, najczęstsza przyczyna zatorów płatniczych. Wielu odbiorców zarówno indywidualnych jak i firmowych nie ma wystarczającej motywacji do terminowej płatności po wykonaniu usługi lub dostarczeniu towaru. Jeżeli dobrze wykonujesz swoje usługi i masz taką możliwość, to warto wdrożyć model współpracy oparty o przynajmniej częściowe przedpłaty. Jeżeli realizacja usługi wymaga od Twojej Firmy zakupu materiałów (np. w budowlane), to zaliczka na materiały powinna być normą. 

Sprawdź produkty zwiększające płynność finansową

Na rynku dostępne są rozwiązania finansowych, które poprawiają płynność finansową firm. Jedną z popularniejszych opcji jest powszechnie znany i stosowany faktoring. Niekiedy przybiera uproszczoną formę finansowania faktur, a na rynku działają nie tylko banki, ale również mniejsze firmy finansowe, w tym windykacyjne uzupełniające w ten sposób portfolio swoich usług zarządzania wierzytelnościami. Produkt ten charakteryzuje się większą dostępnością oraz uproszczonymi procedurami. Niestety ma również wiele wad. Największą z nich są oczywiście koszty. Struktura kosztów faktoringu jest mniej czytelna niż w przypadku banku, ponieważ zazwyczaj przedstawiana jest w formie dyskonta od wartości faktury, a nie bardziej czytelnego oprocentowania jak to ma miejsce w przypadku kredytów bankowych. Więcej o faktoringu oraz różnicach pomiędzy nim, a produktami bankowymi dowiesz się z jednego z naszych poprzednich artykułów. 

Kredyt obrotowy, a faktoring co wybrać >> przeczytaj artykuł

Oprócz faktoringu przedsiębiorca ma również do dyspozycji pełną paletę produktów bankowych. Dla firm które szukają niedrogiego i elastycznego rozwiązania udrażniającego bieżącą płynność, najlepszym rozwiązaniem będzie limit w koncie firmowym. Jest to lepsze rozwiązanie niż tradycyjny kredyt obrotowy, ponieważ zapewnia dużą elastyczność w wykorzystaniu udostępnionych środków. Niebagatelną zaletą kredytu obrotowego oraz odnawialnego dla firm jest naliczanie odsetek tylko za wykorzystaną kwotę.

Na rynku istnieje szereg rozwiązań zwiększających dostępność finansowania dla firm. Jeżeli szukasz finansowania na atrakcyjnych warunkach to koniecznie skontaktuj się z Bankeo na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.