Stomatologia to obszar medycyny świetnie funkcjonujący w sektorze prywatnym. Wielu z nas jako konsumentów nawet nie bierze pod uwagę skorzystania z usług dentysty w publicznej przychodni. Tak duży udział prywatnych gabinetów stomatologicznych w ogóle wszystkich gabientów sprawia, że już studenci stomatologii gdy zapytać ich o plany na przyszłość, w znacznej części wskażą otwarcie własnego gabinetu lub nawet kliniki stomatologicznej. Budowa własnej marki oraz grupy lojalnych pacjentów zapewnia satysfakcje z pracy, oraz atrakcyjne dochodu. W tym artykule zastanowimy się nad finansowaniem otwarcia własnego gabinetu stomatologicznego oraz możliwości zaciągnięcia kredytu na ten cel.

Na jakie wydatki musi się przygotować stomatolog chcący otworzyć własny gabinet?

Niezbędny budżet w dużej mierze zależy od planowanej lokalizacji, rozmiaru gabinetu oraz świadczonych usług. Na starcie należy się przygotować na kilka podstawowych wydatków:
 • Koszt zakupu lub wynajmu lokalu użytkowego umożliwiającego prowadzenie gabinetu. Na początku najlepszą opcją będzie wynajem, który daje większą elastyczność np. gdy praktyka się rozwinie lub gdy okaże się, że wybór lokalizacji nie był trafny.
 • Koszty remontu lokalu i dostosowania do przepisów. Na rynku najmu można znaleźć gotowe gabinety, które nie wymagają remontu i dostosowania, dzięki czemu budżet na ten cel może być znacznie obniżony.
 • Zakup sprzętu i urządzeń dentystycznych. Ta kategoria wydatków będzie z pewnością największa (o ile nie kupujemy lokalu na własność). Wysokiej klasy urządzenia pozwolą na świadczenie profesjonalnych i wysokomarżowych zabiegów.
 • Zatrudnienie asystenta/asystentki. Warto mieć przygotowane środki na przynajmniej pierwsze 2-3 miesiące wynagrodzenia dla takiej osoby, która jest niezbędna w codziennej pracy sprawnie działającego gabinetu. 
 • Oprogramowanie, strona internetowa oraz kampania marketingowa. Choć nie są to wydatki o których myślimy w pierwszej kolejności otwierająca gabinet, są nie mniej ważne niż pozostałe. Pozwalają na sprawne działanie gabinetu oraz dotarcie do pierwszych pacjentów.
W przypadku wydatków cyklicznych jak wynagrodzenia, licencje na oprogramowanie, najem czy materiały warto w początkowym budżecie uwzględnić środki na pierwszych kilka miesięcy, zanim działalność gabinetu zacznie się samofinansować.

Skąd wziąć pieniądze na otwarcie gabinetu?

Na rynku dostępnych jest wiele możliwości finansowania działalności. Otwierająca własny gabinet stomatologiczny, można skorzystać z ofert dedykowanych przedstawicielom wolnych zawodów. Przedstawiciele zawodów medycznych, podobnie jak prawnicy mogą skorzystać z kredytów na specjalnych warunkach, ponieważ jako przedstawiciele wolnych zawodów są traktowani przez wiele banków jako osoby wykonujące zawód zaufania publicznego. Prowadzenie tego typu działalności zazwyczaj niweluje w oczach banków ryzyko niewypłacalności, a także daje perspektywę stabilnych i przewidywalnych dochodów. Dentyści mogą liczyć m.in. na:
 • Obniżoną marżę banku co bezpośrednio przekłada się na niższe oprocentowanie.
 • Możliwość uzyskania wyższych kwot finansowania niż w przypadku analogicznych parametrów standardowego kredytu.
 • Niższe prowizje za udzielenie oraz niższe pozostałe koszt okołokredytowe.
 • Uproszczoną procedurę kredytową i szybszą decyzję o udzieleniu finansowania.
Chcesz dowiedzieć się więcej o kredytach dla przedstawicieli wolnych zawodów? Przeczytaj artykuł na Bankeo: Dlaczego łatwiej otrzymać kredyt będąc prawnikiem lub lekarzem?
W
 zależności od charakteru wydatku możesz skorzystać z różnych form finansowania:
 • Na wydatki związane z wyposażeniem lokalu (oraz ewentualnie jego zakupem) najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt inwestycyjny.
 • Na wydatki bieżące w okresie pierwszych miesięcy funkcjonowania gabinetu, optymalny będzie kredyt obrotowy lub limit w koncie.
Dodatkowe atrakcyjne możliwości dla kredytobiorców
Oprócz uproszczonych procedur dla przedstawicieli wolnych zawodów, chcąc otworzyć gabinet stomatologiczny, można skorzystać z dodatkowych gwarancji jakie daje Bank Gospodarstwa Krajowego. Gwarancje COSME lub de minimis zapewniają większą dostępność finansowania oraz możliwość obniżenia oprocentowania, oraz prowizji. Taka gwarancja będzie szczególnie istotne dla kredytobiorców niemających bardzo długiej historii działalności. Sprawdź jakie wsparcie dla przedsiębiorców może zaoferować Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać pomocy w pozyskaniu finansowania na uruchomienie lub rozwój gabinetu stomatologicznego?

Jesteś we właściwym miejscu :). Specjaliści Bankeo od lat pomagają przedstawicielom wolnych zawodów w pozyskaniu finansowania bankowego na atrakcyjnych warunkach. Analizujemy potrzeby, szukamy optymalnych rozwiązań dostępnych na rynku i prowadzimy klienta przez cały proces, aż do wypłaty środków.