Polscy przedsiębiorcy, w tym przedstawiciele wolnych zawodów prowadzący własną praktykę zawodową mają możliwość skorzystania z dodatkowego zabezpieczenia kredytu Gwarancją de minimis oferowaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest taka gwarancja, jakie daje możliwości oraz kto może się ubiegać o kredyt z Gwarancją de minimis.

Czym jest Gwarancja de minimis?

To jedna z dostępnych dla przedsiębiorców forma pomocy w uzyskaniu finansowania na atrakcyjnych warunków. Udzielana jest w ramach pomocy publicznej i może zabezpieczyć zarówno kredyt obrotowy jak i inwestycyjny. Co istotne Gwarancja de minimis nie jest bezpośrednią pomocą finansową, a więc żadne środki w ramach takiej gwarancji nie trafiają na konto przedsiębiorcy. Nie powoduje również powstania obowiązków podatkowych dla firmy korzystającej z gwarancji.

Kto może skorzystać z finansowania z Gwarancją de minimis?

Propozycja objęcia kredytu gwarancją jest kierowana zarówno do mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw. Program gwarancyjny od strony formalnej stawia dwa podstawowe warunki.
  • Przedsiębiorca musi być rezydentem.
  • Należy do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw według definicji unijnej rozporządzenie Komisji UE nr 651/2014 z dnia 17.06.2014 r. załącznik I dot. uznania niektórych rodzajów pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu - Dz.Urz.UEL.2014.187.1 z dnia 26.06.2014 r.).

Jakie korzyści dla przedsiębiorców wiążą się z Gwarancją de minimis?

Jak już wspominaliśmy, gwarancja nie wiąże się z bezpośrednim transferem środków do przedsiębiorcy, ale i tak zapewnia szereg korzyści, które ułatwiają dostęp do atrakcyjnego finansowania działalności biznesowej.
  • Zwiększa dostępność kredytów dla przedsiębiorców z krótkim stażem działalności, którzy nie zdążyli wypracować odpowiedniej historii kredytowej.
  • Zastępuje inne rodzaje zabezpieczeń finansowania, w tym majątek przedsiębiorcy.
  • Brak opłat za rozpatrzenie wniosku o udzielenie gwarancji, a tym samym obniżenie kosztów ustanowienia zabezpieczenia kredytu.
  • Obniżenie kosztów finansowania, dzięki możliwości obniżenia marży banku.
  • Uproszczone wymogi sprawozdawcze.
Nie można również zapomnieć o oszczędności czasu, ponieważ wszystkie formalności związane z uzyskaniem gwarancji, przedsiębiorca może załatwić w banku kredytującym.

Wielu przedsiębiorców już skorzystało z Gwarancji de minimis

Aby unaocznić skalę dostępności Gwarancji de minimis, przytoczymy kilka statystyk opublikowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
  • Ponad 222 tys. przedsiębiorstw skorzystało uzyskało kredyt z Gwarancją de minimis.
  • Suma kredytów objętych gwarancją przekroczyła 204 mld zł.
Dane pochodzą z 28 lutego 2022 roku, a statystyki wciąż rosną, dzięki wysokiej dostępności kredytów objętych gwarancją.

Dlaczego nie warto zwlekać jeżeli myślisz o kredycie dla firmy?

W związku z wprowadzoną tzw. tarczą antykryzysową zmienione zostały niektóre parametry oferowanych gwarancji. Co istotne zmiany są bardzo korzystne dla przedsiębiorców, ale już wkrótce mogą przestać obowiązywać. Większość zmian obowiązuje do końca czerwca 2022 roku. Wśród zmian objętych tarczą znajdziemy kilka kluczowych czynników wpływających na atrakcyjność gwarancji.
  • Podwyższony do 80% zakres gwarancji dla kredytów udzielonych do 30 czerwca 2022 roku.
  • Zniesienie opłaty prowizyjnej za udzielenie gwarancji. W normalnych warunkach taka opłata wynosi standardowo 0,5% kwoty gwarancji.
  • Maksymalny czas obowiązywania gwarancji został wydłużony do 75 miesięcy dla kredytu obrotowego oraz do 120 miesięcy dla kredytu inwestycyjnego.

W jakich bankach są dostępne kredyty z Gwarancją de minimis?

BGK na bieżąco aktualizuje listę banków, które umożliwiają objęcie kredytu gwarancją. Warto jednak pamiętać, że sama obecność gwarancji nie zapewnia najlepszych warunków finansowania na rynku. Parametry kredytu mogą się znacząco różnić pomiędzy bankami. Dlatego warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów Bankeo, którzy przeanalizują sytuację Twojej Firmy i pomogę w przejściu całego procesu kredytowego od kompletacji dokumentów po uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.